Artykuły

Ostrów Wlkp. Wystawa poświęcona Irenie Anders

Prywatne fotografie i dokumenty z życia żony generała Władysława Andersa pokazano na wystawie "Irena Anders. Moja wielka droga", którą w piątek otwarto w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

- Fotografia ma niezwykłą moc - ujawnia jednocześnie nasze życie i naszą historię. Różne były losy pokazanych zdjęć; często były one ukryte w szufladach i w pudełkach, wystawiane na meblach w salonie, w sypialni, w kuchni - mówi dyrektor ostrowskiego muzeum, Witold Banach. Rodzinne zdjęcia generałowej zebrała w album Agnieszka Żebrowska, a Agnieszka Zakrzewicz przygotowała je później dla celów wystawienniczych i wydawniczych.

W tym roku Irena Anders obchodziła 90. urodziny. - W środowisku londyńskim zrodziła się idea zorganizowania wystawy, bo sporo wiemy o jej mężu, a niewiele o jego żonie, która przeszła praktycznie cały szlak, który pokonali żołnierze generała - powiedział Banach.

Wystawa pokazuje z jednej strony drogę artystyczną Ireny Anders w 2. Korpusie Polskim i jej życie po 1948 r., kiedy stała się żoną generała. - Ekspozycja jest także przypomnieniem przedwojennego świata (pojawia się m.in. nazwisko Mariana Hemara, którego piosenki śpiewała Anders) oraz powojennego życia emigracji polskiej w Londynie i wspólnego życia Andersów.

-Ekspozycja jest również ciekawą okazją do spojrzenia na generała kojarzonego z bitwą pod Monte Cassino i jako dowódcą 2. Korpusu i w latach 50. liderem polskiej emigracji w Londynie z osobą mało znaną z życia prywatnego - uważa Banach.

Jedno z prezentowanych zdjęć pokazuje przedstawienie w teatrze i damę w białej sukni. To jedna z początkowych scen z filmu "Wielka droga" Michała Waszyńskiego, zrealizowanego w 1946 r. w Rzymie, opowiadającego o losach 2. Korpusu Polskiego. Młoda aktorka Irena Anders ze Lwowa zagrała w tym obrazie Renatę Bogdańską, która wstąpiła do armii generała Andersa i wraz z nią przeszła cały szlak bojowy od exodusu z ZSRR poprzez Bliski Wschód, bitwę o Monte Cassino, aż do wyzwolenia Bolonii.

Autorki ekspozycji wydobyły z prywatnego archiwum generałowej wiele nieznanych do tej pory fotografii i dokumentów z życia prywatnego Andersów.

Wystawę pokazano po raz pierwszy w Polsce. Po jej powrocie do Wielkiej Brytanii stanie się własnością Instytutu Sikorskiego w Londynie. W Ostrowie można ją oglądać tylko do 4 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji