Artykuły

"Horzyca" na Malcie

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu wraz z Teatrem Polskim w Poznaniu przygotowują prapremierę najnowszej sztuki Ingmara Villqista pt. "Helmucik". Pierwszy pokaz dramatu, będącego kontynuacją tematów rozwiniętych wcześniej przez autora w "Nocy Helvera" oraz w "Entartete Kunst", odbędzie się 25 czerwca na Festiwalu Teatralnym "Malta 2002" w Poznaniu.

Coraz częściej polskie teatry decydują się na koprodukcje w przygotowywaniu kolejnych premier teatralnych. W ten sposób powstały najgłośniejsze, a według niektórych najwybitniejsze spektakle - "Oczyszczeni" Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i "4:48 Psychosis", również Sarah Kane, w reż. Grzegorza Jarzyny. Na podobnych zasadach powstały "Preparaty" Mayenburga w reż. Anny Augustynowicz. Na koprodukcje dwóch, a nawet w niektórych wypadkach trzech teatrów, decydowały się do tej pory najczęściej Teatr Współczesny we Wrocławiu, Teatr Rozmaitości z Warszawy, Teatr Polski w Poznaniu i Teatr Współczesny ze Szczecina.

Na podobny rodzaj współpracy zdecydowała się również dyrekcja wraz z Teatrem Polskim w Poznaniu do wyprodukowania wspólnie najnowszego dramatu Ingmara Villqista "Helmucik". W 12-osobowym przedstawieniu udział weźmie sześciu toruńskich aktorów - Ryszard Balcerek, Radosław Garncarek, Jarosław Felczykowski, Marek Milczarczyk, Michał Marek Ubysz i Paweł Tchórzelski. Spektakl powstaje pod okiem dyrektorów poznańskiego teatru, z których Paweł Łysak jest reżyserem, a Paweł Wodziński scenografem. Natomiast muzykę przygotowuje jeden z najbardziej wyrazistych kompozytorów muzyki w polskim teatrze, Paweł Mykietyn. Prapremiera spektaklu, do którego trwają intensywne próby, będzie miała miejsce na Festiwalu Teatralnym MALTA w Poznaniu 25 czerwca, a w Toruniu zobaczymy przedstawienie we wrześniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji