Artykuły

Poznań. X Międzynarodowy konkurs dla aktorów Verba Sacra

Międzynarodowy konkurs dla aktorów Verba Sacra na artystyczną interpretację tekstu biblijnego i klasycznego w zakresie sztuki słowa organizowany jest po raz dziesiąty w Poznaniu. Aktorzy walczą o główną nagrodę im. Mieczysława Kotlarczyka.

Jak poinformował organizator konkursu, Przemysław Basiński zgłoszenia do konkursu trwają do 20 października. Startujący w konkursie prezentują fragmenty Biblii a także wybrane fragmenty m.in. tekstów Ojców Kościoła, poezji i prozy religijnej, tekstów klasycznych, lub literatury staropolskiej.

- W konkursie wykluczamy: montaże i adaptacje tekstów oraz środki pozawerbalne tj. rekwizyty, kostiumy, scenografię, muzykę, taniec czy multimedia - wyjaśnił Basiński.

W konkursie biorą udział wykonawcy polscy i zagraniczni: aktorzy, studenci szkół teatralnych, oraz laureaci konkursów recytatorskich. Finał konkursu zaplanowano na 11 listopada.

Do tej pory Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka, założyciela i twórcy Teatru Rapsodycznego zdobyli m.in. Michał Chorościński, Julia Mańkowska i Adam Franciszek Banaszak.

Jury przyznaje też rokrocznie Nagrodę Specjalną im. Romana Brandstaettera za najlepszą interpretację tekstu biblijnego, oraz Nagrodę Zarządu Głównego ZASP. Konkurs jest jednym z głównych punktów tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Słowa 2010, realizowanego w ramach projektu Verba Sacra.

Verba Sacra to interdyscyplinarny projekt artystyczno-naukowo-religijny. W jego ramach odbywają się publiczne czytania Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów w świątyniach całej Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji