Artykuły

Poznań. "Modlitwy Jana Pawła II" na Verba Sacra

W programie tegorocznego Dnia Papieskiego wydarzeniem będzie specjalna edycja VERBA SACRA - "Modlitwy Jana Pawła II". W najbliższą niedzielę 10 października w poznańskiej Katedrze usłyszymy najpopularniejsze teksty w wykonaniu Katarzyny Łaniewskiej i Adama Woronowicza.

Całość otwiera fragment rekolekcji watykańskich "Znak, któremu sprzeciwiać się będą", głoszonych jeszcze przez kardynała Karola Wojtyłę dla Pawła VI. Motywem przewodnim jest krzyż i jego znaczenie dla kościoła i świata: Tajemnicy krzyża nie sposób wyczerpać jednym spojrzeniem, jednym ujęciem czy analizą. Przerasta ona człowieka, stale powraca w jego refleksji nad światem, Bogiem, sobą, nad dobrem i złem, sumieniem, wiecznością. Jest w krzyżu utajona Boska moc odkupienia świata i usprawiedliwienia człowieka przed Bogiem, ale jest w nim i druga zarazem moc, druga wymowa. Ileż razy człowiek, który ma pretensje do Boga, żal o cierpienie, żal o życie, o krzywdy, o całe zło świata kiedy spojrzy na krzyż, doznaje dziwnego wstrząsu. Jakby ten wiszący w agonii na drzewie świata Chrystus nagle wszystko usprawiedliwił, jakby -"ut minus sapiens dico" (2 Kor 11, 23) usprawiedliwił samego Boga przed człowiekiem.

Wśród wybranych modlitw znalazły się m.in. Ave Crux, Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, Uwielbienie Trójcy Przenajświętszej za łaskę chrztu, Dziękczynienie za Eucharystię, Modlitwa w intencji ludzi głodujących, Modlitwa za rodziny, Modlitwa kapłanów Kościoła, Modlitwa za osoby konsekrowane, Akt zawierzenia Matce Bożej młodzieży, Modlitwa przy Ścianie Płaczu, Modlitwa za Naród Polski. Szczególnie przejmujący jest Egzorcyzm Maryjny i modlitwa chorego Papieża Poddaję się Tobie.

Na koniec przypomniane zostanie błaganie Ojca Świętego z Placu Zwycięstwa - Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.

Modlitwom towarzyszyć będą rozważania karmelitanki bosej św. Teresy z Avila na temat krzyża. Prezentacja odbędzie się okazji tegorocznego Dnia Papieskiego i Festiwalu "Wielka mistyczka w kastanietach - św. Teresa z Avila".

Aktorom towarzyszy zespół Lumen pod dyrekcją Zbigniewa Małkowskiego, kompozytora znanego Oratorium o Bożym Miłosierdziu. Wśród solistów wystąpi znany polski wokalista Marek Bałata.

VERBA SACRA Modlitwy katedr polskich

Dzień Papieski 2010

MODLITWY OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

czytają - Katarzyna Łaniewska i Adam Woronowicz

komentarz - ks. bp. prof. dr hab. Marek Jędraszewski

śpiew - Marek Bałata muzyka - Zbigniew Małkowicz

realizacja - Przemysław Basiński

Niedziela 10 października 2010 r. godz. 17:00 Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji