Artykuły

"Wyzwolenie" w wersji Dejmka

15 bm. w Teatrze Polskim odbyła się premiera - "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Kazimierza Dejmka i scenografii Andrzeja Majewskiego.

Od czasu premiery "Wyzwolenia" w inscenizacji Konrada Swinarskiego w krakowskim Starym Teatrze utwór ten wystawiany jest niezmiernie rzadko, z dużym wahaniem, z widocznymi kompleksami wobec kongenialnego widowiska Swinarskiego. Kazimierz Dejmek proponuje szokującą wersję tego utworu. Jego adaptacja zawiera zaledwie połowę tekstu Wyspiańskiego, inscenizator zmienił proporcje, zrezygnował z postaci Muzy, przekomponował dramat. Przede wszystkim jednak przeniósł akcję "Wyzwolenia" ze "sceny teatru krakowskiego" w przestrzeń bardziej wieloznaczną, metaforyczną.

Na kanwie "Wyzwolenia" Kazimierz Dejmek stworzył całkiem współczesny spektakl, przedstawiający "piekło polskiego inteligenta". "Jestem w każdym człowieku, żyję w każdym sercu" - mówi romantyczny Konrad u Wyspiańskiego. Konrad w inscenizacji Dejmka jest odartym z romantyzmu, ale pozostającym w jego niewoli - intelektualistą. W tej roli - Jan Englert. W "Wyzwoleniu" biorą również udział m. in. Halina Mikołajska, Hanna Stankówna, Mariusz Dmochowski, Ignacy Machowski, Jan Matyjaszkiewicz, Andrzej Szczepkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji