Artykuły

Kurator w teatrze

Burzliwe dyskusje przed wczorajszą inauguracją X Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych

Czy "Książę Niezłomny" w reżyserii Pawła Łysaka jest odpowiednim spektaklem na tę okoliczność? - zastanawiano się w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wielkopolskim Kuratorium Oświaty i poznańskim Urzędzie Miasta.

Premiera spektaklu na scenie Teatru Polskiego odbyła się w ostatni czwartek. Był na niej kurator oświaty Karol Seifert.

- Nie jest to najlepsza inscenizacja Słowackiego, ta interpretacja to przerost formy nad treścią, co nie służy samej sztuce; w środkach wyrazu jest zbyt duża eskalacja przemocy - ocenia kurator.

- Jest to sztuka raczej masowa niż arystokratyczna - dodaje. I wyjaśnia: - Nie chciałem zdejmować tego spektaklu, dyskutowałem jedynie o tym, czy jest dobry na otwarcie Forum.

Jak się jednak nieoficjalnie dowiadujemy, to właśnie interwencja kuratora spowodowała niepokój w Ministerstwie Edukacji Narodowej i zamieszanie we współorganizującym Forum Urzędzie Miasta, któremu podlega także Teatr Polski.

Żeby młodzież nie przeszła

- O tym, że to "Książę Niezłomny" będzie otwierał Forum, zdecydowaliśmy kilka miesięcy temu - mówi Ewa Repsch, wizytator MEN i przewodnicząca rady programowo-organizacyjnej Forum. Potwierdza to Maciej Frankiewicz, wiceprezydent Poznania.

- Zależało nam na tym, żeby przedstawienie miało klasyczne odniesienie, ale równocześnie, żeby młodzież nie przeszła obok niego obojętnie - motywuje wybór Repsch. - Nie byłam na premierze przedstawienia, przeczytałam tylko recenzje: zaniepokoiłam się, że spektakl jest brutalny, epatuje okrucieństwem. Jeśli jednak te sceny służą ważkiemu przesłaniu, a spektakl broni się artystycznie, to nie mam nic przeciwko temu, żeby otwierał Forum - podsumowuje.

Co może młodzież

Po interwencji kuratora doszło do spotkania organizatorów Forum z reżyserem spektaklu Pawłem Łysakiem.

- Nie wyobrażałem sobie, że możemy nie zagrać tego spektaklu: politycy nie są predestynowani do tego, żeby oceniać, co młodzież może oglądać w teatrze, a czego nie - uważa Łysak. I dodaje: - Jestem za tym, żeby młodzież oglądała dobre spektakle, i mam nadzieję, że "Książę" do takich należy. Powiedziałem w nim to wszystko, co chciałem powiedzieć, może gdybym miał więcej talentu, zrobiłbym go precyzyjniej. Teatr nie może być nijaki, powinien opowiadać się po jakiejś stronie.

Młodzież jest przygotowana

Dowiedzieliśmy się, że sugerowano zmiany w spektaklu ("A może projektor trochę by się zaciął przy tej scenie, kiedy pokazują film o zabijaniu świń w rzeźni?").

- Nikt nie wywierał na mnie żadnej presji, choć pojawiły się ponoć sugestie, żeby niektóre sceny złagodzić - mówi reżyser. - Nie zgodziłbym się na żadne zmiany: spektakl jest całością - zapewnia Łysak.

- Na pewno spektakl jest bardzo ostry, ale to ostatnio jedna z lepszych premier w Poznaniu - mówi prezydent Frankiewicz. - Brutalna, trudna, ale przecież będzie wystawiona dla młodzieży licealnej, która jest już przygotowana do odbioru takiej interpretacji klasyki - zaznacza.

W jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych bierze udział 19 zespołów z całej Polski. Forum potrwa do niedzieli. Nagrodą główną w konkursie jest Złota Maska. Organizatorami są: MEN, władze miasta Poznania i Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Konkursowym zmaganiom towarzyszyć będą pokazy spektakli teatrów poznańskich. Młodzież weźmie też udział w warsztatach prowadzonych przez Teatr Ósmego Dnia i Teatr Biuro Podróży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji