Artykuły

Sofokles wbrew kanonom

Starałem się być wierny Sofoklesowi, może nie estetyce dramatu, ale idei - mówi Zbigniew Brzoza, nowy dyrektor artystyczny teatru Studio, który właśnie wyreżyserował tu "Antygonę" Sofoklesa.

Wystawiając dramat antyczny, Brzoza próbował znaleźć kontekst, dzięki któremu sztuka z V wieku p.n.e. byłaby dziś nam bliższa. - Tym kontekstem może być obecna sytuacja w Bośni, Ruandzie czy w Czeczenii. W scenografii, w programie do spektaklu otwieramy ten krąg skojarzeń. Ale nie po to, by za pomocą "Antygony" opowiedzieć o współczesności. Po to, żeby przez współczesność dotrzeć do istoty sztuki, przez współczesność zrozumieć tragizm tamtych ludzi - tłumaczy Zbigniew Brzoza. Jego zdaniem bez tych odwołań nie ma sensu opowiadać dziś tej historii. - Robi się spór kawiarniany, może podniosły, ale w gruncie rzeczy pusty. Spór dwojga doktrynerów - dodaje.

Tragedię Sofoklesa Zbigniew Brzoza wystawiał dwa lata temu w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Jednak dziś stara się myśleć o tej sztuce inaczej.

- Odeszliśmy od kanonu interpretacyjnego "Antygony". Jest to lektura szkolna. Wszyscy mamy pewną kliszę interpretacyjną "Antygony". Miałem z tym problem podczas pierwszych prób z aktorami. Długo opierali się przed inscenizacją, którą zaproponowałem - mówi Brzoza.

Antygonę grają na zmianę dwie młode aktorki: Maria Peszek, którą w tym teatrze mogliśmy oglądać w "Iwonie, księżniczce Burgunda" Gombrowicza, i Izabela Szela, aktorka Teatru Studyjnego w Łodzi, która grała już Antygonę w spektaklu Zbigniewa Brzozy w teatrze w Kaliszu.

- Będą to na pewno różne Antygony. Nawet ich motywacje są chwilami różne. Będą to dwa różne przedstawienia. Maria Peszek jest tak różna od Izy Szeli, że prowadzenie ich w ten sam sposób nie miało sensu - dodaje reżyser.

Kreona zagra Jerzy Radziwiłowicz. W roli Ismeny występują na zmianę Bernadeta Machała-Krzemińska oraz Diana Pasikowska.

Występują również: Redbad Klynstra, Piotr Bajor, Jacek Różański, Włodzimierz Press, Gabriela Kownacka, Stanisław Brudny. Autorem scenografii jest Mihail Tchernaev, a autorką kostiumów - Dorota Kołodyńska. Muzykę do spektaklu skomponował Henryk Gembalski. Grać będzie Duet Labirynt: Henryk Gembalski i Michał Zduniak. Wykorzystano przekład Antoniego Libery i Janusza Szpotańskiego.

W dzisiejszym przedstawieniu Antygonę zagra Maria Peszek. Zobaczymy ją również w czwartek i w piątek. Izabela Szela zadebiutuje w teatrze Studio w sobotę.

[data publikacji artykułu nieznana]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji