Artykuły

Łódź. Premiera Teatru TV w Muzeum Sztuki

Dziś w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się prapremiera spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Macieja Wojtyszki zatytułowanego "Powidoki".

Przedstawienie "Powidoki" w reżyserii Macieja Wojtyszki to historia skomplikowanych wojennych i powojennych losów polskiego artysty Władysława Strzemińskiego i jego żony, Rosjanki, Katarzyny Kobro. Wydarzenia rozgrywają się na tle drugiej wojny światowej oraz następującej po niej nowej epoki, która z obojgiem, mimo ich lewicowych sympatii, obeszła się bezwzględnie.

Powidok to zjawisko reakcji fotochemicznych zachodzących w oku kiedy obraz rzeczy utrzymuje się dłużej niż jej realne postrzeganie. Pojęcie to stanowi kluczowy element teorii Strzemińskiego rozwijanej od lat 30. oraz jest tytułem cyklu jego obrazów powstałych w drugiej połowie lat 40. - okresie, w którym rozgrywa się sztuka.

Autorzy spektaklu, Maciej Wojtyszko i jego syn Adam, nakreślili portrety dwojga ludzi o silnych osobowościach - wybitnych, choć niedocenionych przez swoje czasy artystów, których łączyło mocne i gwałtowne uczucie.

***

Maciej Wojtyszko urodził się w 1946 roku w Warszawie. Jest reżyserem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, pisarzem, autorem sztuk, komiksów i filmów animowanych. Wykłada na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pełni funkcję dziekana Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz osiągnięcia w pracy dydaktycznej.

***

16 września 2010 roku, godzina 17.00

ms2 Muzeum Sztuki w Łodzi,

ul. Ogrodowa 19, Łódź

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji