Artykuły

Warszawa. "Lwy STS-u" już w księgarniach

Do księgarń trafiły "Lwy STS-u" - najnowsza książka Jarosława Abramowa- Newerly'ego (na zdjęciu). Jest to opowieść o środowisku związanym z legendą polskiego kabaretu - Studenckim Teatrem Satyryków.

"Lwy STS-u" to trzecia część trylogii - po "Lwach mojego podwórka" i "Lwach wyzwolonych". W dwóch pierwszych książkach pisarz pokazał codzienność okupacji widzianą oczami dziecka oraz początki PRL-u. W "Lwach STS-u" autor opisał swoje przygody ze Studenckim Teatrem Satyryków.

STS powstał w 1954 r. w Warszawie. Pierwszym przedstawieniem, wystawionym w Domu Kultury Energetyk, byli "Prostaczkowie", składanka wyreżyserowana przez jednego z twórców teatru, Jerzego Markuszewskiego. Dla teatru pisali m.in. Andrzej Jarecki, Agnieszka Osiecka, Jarosław Abramow-Newerly, Stanisław Tym. Piosenki komponowali m.in. Marek Lusztig i Edward Pałłasz. Wielkie szlagiery STS-u to m.in. "Okularnicy" i "Kochankowie z ulicy Kamiennej".

W sumie STS dał 55 premier i 3200 przedstawień. Występowały tam Elżbieta Czyżewska i Anna Prucnal, Kazimiera Utrata, Krystyna Sienkiewicz. W 1969 r. teatr został przekształcony w scenę zawodową, a trzy lata później połączono go z teatrem Rozmaitości.

Jarosław Abramow-Newerly jest autorem książek "Pan Zdzich w Kanadzie", "Młyn w piekarni", "Nawiało nam burzę". "Lwy STS-u" - podobnie jak poprzednie tomy trylogii, opublikowało wydawnictwo Rosner i wspólnicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji